13 marca 2012r. zakończyły się eliminacje powiatowe XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”. W konkurskie jak co roku udział wzięli nasi uczniowie. Jury eliminacji powiatowych konkursu dokonało oceny prac konkursowych złożonych przez gminy powiatu gołdapskiego i ustaliło następujące wyniki:
I grupa :
- Maja Mościńska – Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
- Iza Buczyńska -Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
- Zofia Danowska – Szkoła Podstawowa w Boćwince
II grupa:
- Edyta Mazalewska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi
- Milena Puza – Szkoła Podstawowa w Galwieciach
- Agata Sawicka – Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
III grupa:
- Agnieszka Bruzgiewicz – Zespół Szkół w Grabowie
- Anna Wałejko- Zespół Szkół w Grabowie
- Mateusz Bućkun – Zespół Szkół w Grabowie
IV grupa:
1. Mariola Surmacka – SOSW w Gołdapi
2. Katarzyna Olszewska – SOSW w Gołdapi
3. Barbara Sosnowska – SOSW w Gołdapi
Jury przyznało wyróżnienia za prace następującym uczniom:
- Wiktoria Wierzchowska – Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
- Marta Skiba – Szkoła Podstawowa nr 3 w Gołdapi
Uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań odbyło się 9 maja b.r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk starosty gołdapskiego Andrzeja Ciołka oraz komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi mł. bryg. Krzysztofa Giedrojcia. Laureaci konkursu zwiedzili strażnicę, obejrzeli sprzęt strażacki, dowiedzieli się wiele o pracy strażaka oraz mieli okazję przejechać się podnośnikiem hydraulicznym, co okazało się największą frajdą.
Uczennice do konkursu przygotowali nauczyciele – Marta Skiba i Anna Sajewicz – Buraczewska.
W 2012 roku mija 20 lat istnienia Państwowej Straży Pożarnej jako zawodowej, umundurowanej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt formacji przeznaczonej do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Konkurs promuje i poszerza wiedzę na temat działalności straży pożarnej, która uczestniczy w akcjach gaszenia pożarów, usuwania skutków wypadków, katastrof chemicznych i ekologicznych, nieszczęśliwych i nietypowych zdarzeń oraz klęsk żywiołowych. Popularyzuje zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego postępowania w przypadku występowania różnego rodzaju zagrożenia. Celem edukacyjnym konkursu jest zapoznanie uczestników z przyczynami występowania niebezpiecznych zdarzeń oraz wyrobienie możliwie skutecznych umiejętności zachowania podczas ich wystąpienia. Poprzez konkurs można pokazać jak uniknąć zagrożeń mających wpływ na bezpieczeństwo zarówno nas samych, jak i całego społeczeństwa, a także pomóc wykształcić zdolność radzenia sobie z nimi.